Počasí na Sardinii

Sardinie má typické středozemské podnebí, které se vyznačuje dlouhým, suchým a horkým létem, vlhkou a mírnou zimou. Podnebí ve vnitrozemí je však odlišné – poněkud drsnější.

Díky vlivu moře jsou průměrné teploty mírnější v létě i v zimě. Průměrná roční teplota se na Sardinii pohybuje mezi 16 °C a 22 °C, v létě může teplota dosahovat místy až 45°C, zatímco v zimě neklesne pod bod mrazu, maximálně v nejvyšším pohoří Gennargentu v centrální Sardinii.

Na Sardinii prší převážně v zimních měsících, a to v prosinci, lednu a únoru. Můžete se v letních měsících také výjimečně setkat se srážkami, ale ty jsou nárazové a většinou během několika hodin odezní. Co se týká teploty vody v moři, tak je nejvyšší na konci léta v srpnu a v září, kdy dosahuje až 28°C.

Průměrné teploty během letní sezóny
květen červen červenec srpen září říjen
Vzduch na severu 25 30 32 34 28 25
Vzduch na jihu 26 31 33 35 30 26
Moře 20 23 25 27 25 23

Podnebí je ovlivňováno především větry. Na severozápadě ostrova je to atlantický chladný Mistral, ze západu vlhký Libeccio a z jihu suchý africký vítr Scirocco. Díky těmto větrům bývá počasí na severu i jihu ostrova lehce rozdílné, na jihu bývá převážně o 2-4 stupně více. Dlouhé dovolenkové sezóně napomáhá i neskutečných 300 slunečných dní v roce.

VĚTRY NA SARDINII

Grecale vítr od severovýchodu chladný jak v zimě tak v létě
Levante vítr od východu přináší čerstvý a vlhký vzduch
Mistral vítr od severozápadu vane častěji
Ponente vítr od západu přináší studený vzduch
Scirocco vítr od jihovýchodu teplý a suchý
Tramontana vítr od severu přináší čerstvý vzduch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.